1. Features

From 60 minutes to 180 minutes

1st Place
COTTON (92m, U S A)
dir. by Marty Madden

 

2nd Place
Backgammon (68m, Denmark)
dir. by Danny Thykaer

 

3rd Place
Deliha (106m, Turkey)
dir. by Hakan Algul

 


2. Shorts

From 1 minutes to 60 minutes

1st Place
CASTING IS HARD (6m, U S A)
dir. by VITO GIAMBALVO

 

2nd Place
Pushing Buttons (12m, U S A)
dir. by Jonathan Landau

 

3rd Place
Günbatımı (16m, Turkey)
dir. by Sinem Cezayirli

 

 

3. Feature documentary

From 60 minutes to 180 minutes

1st Place
The Other Side of Cannabis: Negative Effects of Marijuana on Our Youth (72m, U S A)
dir. by jody belsher

 

2nd Place
DISQUALIFIED


4. Short documentary

From 1 minutes to 60 minutes

1st Place
CONSIDERACION (21m, U S A)
dir. by Johanna Siracusa

2nd Place
Hollygrove - The True Life Story of Monserrat (7m, U S A)
dir. by Carlos Hurtado


5. Experimental

A run time of any length is permitted

1st Place
re:belief (7m, U S A)
dir. by Raymond McCarthy Bergeron

2nd Place
She is Lars (43m, Canada)
dir. by Eli Jean Tahchi

 

3rd Place
Ridden By Nature (65m, U S A)
dir. by Kathi Von Koerber

 


6. Animation

A run time of any length is permitted

1st Place
TICK TOCK (9m, Turkey)

 

2nd Place
Así de grandes son las ideas (5m, Puerto Rico, U S A)
dir. by José Enrique Rivera Rivera

 

3rd Place
Oh Wal (6m, Switzerland)
dir. by Joana Locher



7. Music Video

A run time of any length is permitted

1st Place
Your Direction, 4:42

by Lauren Brady

 

2nd Place

True Patriot Music Video (3m, Russian Federation)
dir. by Elena Spirina

 

3rd Place
I am gone (7m, U S A)
dir. by Andie Naar


8. Student film

A run time of any length is permitted

1st Place
Take a Stand (5m, U S A)
dir. by Austin Fickman

 

2nd Place
Bring Dreams to Life (7m, U S A)
dir. by Jenny Kim

 

3rd Place
Inside Out

by Audrey Thomas

9. Unproduced Screenplay / Script

1st Place

Lookin' Up
sub. by Marvin Kaplan

 

2nd Place

Quiet on the Set
by Laura Valtorta

 

3rd Place

Oh

by John Comen

10. Foreign

A run time of any length is permitted

1st Place
Հոգաբարձուները - Caregivers (19m, Armenia)
dir. by Viktorya Aleksanyan

11. TV pilot

A run time of any length is permitted

1st Place
Land of Kings 22.23


12. Web episode

A run time of any length is permitted

1st Place
HIGH ROAD - Season 2 Episode 2, 16.01


13. Local (LA based filmmakers)

A run time of any length,
ROOM 731 (18m, U S A)
dir. by YOUNGMIN KIM

Also:


The Orphan Girl (21m, U S A)
dir. by Yarrow Kraner
Best production designer

iLove (7m, U S A)
dir. by Elyse Niblett
Best actress

Earth to Eden

by Erin Siu
Best Script for produced film

Eelan 18

by Leilani Franco Experimental

Best makeup
 

© by Sunset Film Festival Los Angeles

  • w-googleplus
  • Twitter Clean
  • w-facebook
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now